Bezdrátový PROFINET zajišťuje bezpečnost pro 116 metrový výtah

Liseberg v Götteborgu ve Švédsku má největší zábavní park v severských zemích. Jednou z atrakcí je Lisebergs Tower, která je 116 metrů vysoká. Její výtahová kabina pro 80 lidí může vyjet až k vrcholu věže, kde se otáčí kolem své osy a nabízí tak pohled na celý Götteborg. Zastaralý řídicí systém byl nahrazen systémem založeným na bezdrátovém Profinetu.

Jeden bezdrátový přístupový bod je ve výtahové kleci, kolem které vede anténový kabel vyzařující signál na více místech. Další taková anténa je umístěna vertikálně na vnější straně věže, a tak je vždy k dispozici datové spojení s výtahovou kabinou. Ke každé anténě je připojen klient – jeden v kabině a jeden ve strojovně v horní části věže. Strojovna je optickým kabelem propojena s řídicím systémem pod věží, odkud je připojení ke zbytku sítě v Lisebergu. Přes PROFINET jsou také vedeny signály pro zajištění funkční bezpečnosti věže. Monitorovací systém je zdvojený tak, aby byla zajištěna potřebná spolehlivost.

Díky takto provedené rekonstrukci a použití PROFINETu lze dosáhnout rychlejší provozní rychlosti a jemnějšího zrychlení i zpomalení kabiny. Všechny systémy jsou navíc snadno dostupné z okolní sítě a dosažená úroveň bezpečnosti zdaleka převyšuje možnosti předchozího řídicího systému.